Ecobond

2019. október 25.

Az Ecobond négy komponens egyedülálló kombinációjával előállított hideg kötőanyag, amely egy vízben oldott kémiai polimer és speciális bitumenemulzió keveréke.

Az Ecobond négy komponens egyedülálló kombinációjával előállított hideg kötőanyag, amely egy vízben oldott kémiai polimer és speciális bitumenemulzió keveréke. Ezen különleges kötőanyag felhasználásával megvalósuló talajstabilizálási technológiát Dél-Afrikában dolgozták ki az 1990-es évek közepén. Magyarországon az adalékanyaggal kapcsolatos talajstabilizációs eljárást cégcsoportunk fejlesztette tovább és adaptálta helyi viszonyokra.

Miben jobb az Ecobond, mint a hagyományos technológiák?

Vízzáróság

A cementes illetve a zúzottköves útalapoknál a víz átszivárog az altalajba, így elvesztheti teherbíró képességét. Az Ecobonddal épített szerkezet vízzárónak tekinthető, így az altalaj védelme a víztől megoldott.

Teherbírás

Az Ecobondos útalap teherbírása meghaladja a karbonátos kötésű útalapokét (pl. cement) ráadásul a rugalmas kötésnek köszönhetően biztosított a szerkezetre épülő zárórétegek védelme repedés ellen, és a teherbírás megtartása az esetleges gyengébb földműteherbírás esetén is.

Gyorsaság

Kötőanyaggal rendelkező útalapok (pl.: cement, mészhidrát) esetében mindig kötési idővel kell számolni. Karbonátos kötőanyag esetén (ami általában tájidegen is) ez általában minimum 7 nap, addig az útalapot használni nem le­het. Az Ecobond esetén az útalap azonnal igé­nybe vehető, így forgalomkorlátozásra illetve forgalomterelésre nincs szükség.

Felhasználhatóság

A karbonátos kötésű alapokkal szemben – mely­eket minden esetben záróréteggel kell ellátni – az Ecobondos útalapok záróréteg nélkül is alkalmazhatók úta­lapként.

Természetes környezetbe illeszkedés

Az Ecobond az eredeti talaj színét nem változ­tatja meg, így teljesen természetes, tájba illő megjelenést biztosít, ezért természetvédelmi területeken is kiválóan használható. Igazi előnye, hogy a polimerláncok kialakulása után (száradási idő átlagos esetben 3 nap) semmiféle idegen és szennyező anyag nem juthat a ter­mészetbe, mert a kialakult polimerlánc nem oldódik.

Alkalmazási terület

Az Ecobond talajstabilizációs eljárás kiválóan alkalmas például a földutak teherbírásának növelésére. Ezért mezőgazdasági utak kiépítése során is javasoljuk alkalmazni. A mezőgazdasági jelleg miatt kerül­ni kell az idegen anyagok bekerülését, ezért előnyös olyan technológiát használni, amely során nem terhelődik a környezet vegyszerekkel, idegen anyagokkal, és a hatóanyag az út szerkezetében marad. Az Ecobond ezen követelmények mindegyikét teljesíti.